PRP Tedavisi

PRP Tedavisi

PRP Tedavisi  sorusunu kısa başlıklar halinde açıklayacak olursak;

Kişinin kendi kanı alınarak kanın içerisindeki trombositlerin santrifüj yöntemiyle ayrıştırılıp tedavi edilecek bölgeye enjekte edilmesi işlemidir. PRP  nin açılımı Platelet Rich Plasma-Platelet olarak yapılır. PRP tedavisinde hastadan alınan kan ayrıştırıldığında elde edilen büyüme faktörleri sorunlu bölgeye enjekte edilerek iyileşme sağlanması hedeflenir. PRP işleminde elde edilen bu serum tamamen  hastanın kendi kanı elde edilmektedir. Bu nedenle kişiye herhangi bir zararı olmaz. PRP tedavisi tek başına uygulanabileceği gibi mezoterapi ile kombine olarakta uygulanabilir. PRP işlemi kişiye yabancı bir madde vermeden yapılan bir işlem olduğu için doğal bir tedavi yöntemidir. Saç dökülmeleri, cilt gençleştirme, ortopedi, çatlak tedavisi gibi bir sorunun çözümü için  başvurulan bir tedavi yöntemidir.

PRP Kimlere Uygulanamaz?

PRP işlemi her ne kadar kişinin kendi kanından elde edilen serumla yapılsa da bazı kişilere uygulanamaz. PRP tedavisi özellikle kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişilere , hamilelik döneminde olan veya emziren kadınlara, daha önce kanser teşhisi almış veya  kanser tedavisi görmüş kişilere , PRP tedavisi yapılacak bölgede enfeksiyon veya iltihap bulunan kişilere yapılması uygun değildir.

PRP Hangi Tekniklerle Yapılır ?

PRP işleminde kişinin kendi kanı alınarak özel kitler yardımıyla santrifüj yapılır. Santrifüj sonrası kandaki trombositler ayrıştırılarak özel bir serum elde edilir.  PRP işlemi esnasında elde edilen bu serum enjektör yardımıyla  sorunlu bölgeye enjekte edilir. PRP işlemi yapılırken hastanın ağrı duymaması için bölge hekim tarafındananestezik kremler yardımıyla  lokal olarak uyuşturulur.

PRP Uygulamasının Zararı Var Mıdır ?

PRP uygulaması bölgeye enjekte edilen serum hastanın kendi kanından alındığı için kişiye bir zararı yoktur.. Fakat işlem yapılacak kişinin PRP tedavisine uygun olup olmadığının belirlenmesi yada yapılacak bölgenin işleme uygunluğunun tespit edilmesi tamamen doktor tarafından gerçekleştirilmelidir.  Ayrıca PRP tedavisi yapılırken kullanılan malzemelerin  ve yapılan alanın hijyen şartlarına uygun  olması gerekmektedir.

PRP Uygulaması Kaç Seans Sürer?

PRP tedavisinin  yapılacağı seans sayısı kişinin ön muayenesi yapıldıktan sonra sorunlu bölgenin durumuna göre kişiye özel belirlenmektedir. PRP tedavisi doktor uygulama yapılacak bölgedeki sorunu belirleyerek  uygulanacak seans sayısını ve mezoterapi ile kombine edilip edilmeyeceğini belirler. PRP işleminde seanslar ortalama olarak 3 ila 6 seans arasında yapılamaktadır. İlk kürü tamamlayan hastaların oluşan etkiyi korumaları için yılda 1 yada  2 kez PRP uygulamasını tekrar etmeleri gerekmektedir.